Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sundheds- og Omsorgsforvaltningen i København har modtaget et stort parti mundbind i donation fra en sammenslutning af 108 kinesiske restauratører i Danmark. Initiativtagerne har indsamlet knap 300.000 kroner og indkøbt 66.000 mundbind, som netop er ankommet fra Kina.
“Det er i den grad udtryk for samfundssind, at de mindre erhverv på den her måde går sammen og støtter os i arbejdet med at forhindre coronasmitte blandt nogle af vores mest udsatte medborgere. Jeg er rigtig glad for donationen, og siger tak på vegne af de ældre og vores medarbejdere i København”, siger sundheds- og omsorgsborgmester, Sisse Marie Welling (SF).
Københavns Kommune har oplevet, at det er svært at købe værnemidler, og det fik Heidi Wang, medlem af borgerrepræsentationen for Liberalt Alliance, til at regere. Hun kontaktede sit netværk, og deriblandt er Peter Chou Lin, som er talsmand for de 108 restauratører. Han satte derefter gang i en indsamling:
“Først og fremmest ved vi, at mange bliver smittet her i Danmark, og da vi hører, at man mangler værnemidler her i København, så beslutter vi at lave en indsamling via den kinesiske version af Facebook. Vi skal passe på hinanden her i Danmark, og vi er en del af Danmark. Sygeplejersker og sosu’er redder liv, men de skal ikke selv risikere deres liv bare ved at passe deres job”, siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026