Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Uacceptabelt. Sådan lyder reaktionen fra HORESTA, efter at statsminister Mette Frederiksen torsdag meldte, at regeringen og de politiske partier først ”umiddelbart før den 10. maj” vil melde ud, hvad der kan åbne i fase to. Det skriver Politiken.
”Vi har brug for tid til at kunne klargøre. Vi er ikke bare nogle butikker, der kan åbne i morgen. Det er uvisheden, der er det værste. Vi efterspørger klarhed, og vi efterspørger, at det sker tids nok til, at vi kan indrette os, og vi efterspørger betingelser, som gør, at vi reelt kan drive vores forretninger, for ellers har vi ikke råd til at åbne”, siger brancheorganisationens adm. direktør, Katia Østergaard.
Før restauranter kan åbne, skal der styr på mange ting, forklarer hun. Mad skal bestilles, og medarbejdere skal på plads. Derfor vurderer hun, at det vil være vanskeligt for mange restauranter at åbne med mindre end en uges varsel.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026