Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den danske grand départ - der kaster Tour de Frances gule spotlys over Danmark fra 2. juli 2021 - ser ud til at blive klemt inde i en saftig sportssandwich bestående af 2020's udskudte kæmpebegivenheder, EM i fodbold og OL i Tokyo, skriver B.T.

I juli 2019 var der en belægning på 86 procent af hotelværelserne i København - vel at mærke uden store sportsbegivenheder i byen. Tour de France-arrangørerne fra ASO har reserveret knap 4.000 senge i København i forbindelse med den danske start, og oven i kommet efterspørgslen fra pressekorps og tilrejsende fans. Et EM i København vil - hvis tallene fra den udskudte 2020-slutrunde står til troende - kræve omkring 80 procent af kapaciteten på mindst halvdelen af alle hoteller i hovedstaden.

”Det er klart, at det havde været bedre, hvis de to begivenheder havde været fordelt over to år. Lige nu er svært at sige, om der vil være nok værelser eller ej, hvis begge begivenheder afvikles samtidig,« siger Annette Hyldebrandt, chef for turisme- og oplevelsesøkonomi i HORESTA.

Læs hele historien her.

Blog: Hvad skal der blive af København?

København står foran vigtige valg, der afgør hvilken slags hovedstad, vi ønsker. Turismen skaber vækst og arbejdspladser, og byen tiltrækker allerede gæster, som bruger den med omtanke. Derfor bør debatten handle om at udvikle byens styrker i stedet for at begrænse dem, lyder det fra HORESTA.

Log ind