Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Der skal drastiske tiltag og en særlig indsats til for at holde hånden under turisme, hotel- og restaurationsbranchen.” Sådan lyder det fra formand i HORESTA i Region Sjælland, Allan Hansen, Folkets hus i Maribo, til Lolland-Falsters Folketidende.
Det sker efter, at HORESTA har fremlagt et forslag til en genopretningspakke for turisme- og oplevelseserhvervet, som skal bidrage til at genrejse erhvervet efter 9. juni, hvor regeringens hjælpepakker udløber.
Udspillet fra HORESTA handler blandt andet om at forlænge de nuværende redningspakker for erhvervslivet til resten af 2020, fritagelse fra energiafgifter og ejendomsskatter i 2020 og 2021, en nedsættelse af erhvervets momssats og en tredobling af bevillingen til markedsføring af Danmark.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Airbnb fortsætter eksplosiv vækst
10-04-2026
PRESSEKLIP
-
KFC planlægger comeback i Danmark
11-04-2026
-
Radisson vil gøre hoteller klimaneutrale i Danmark
11-04-2026
-
Amerikanske turister sætter ny rekord
11-04-2026
-
Bornholm Hotels øger overskud til 3,1 mio. kr.
11-04-2026
-
Hotel Randers tæt på rekordresultat
11-04-2026
-
Nyt brand skal styrke erhvervsturisme
11-04-2026