Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTA fortæller til Berlingske, at mange medlemmerne ser langt efter udbetalingen fra regeringens hjælpepakker. Katia K. Østergaard, der er administrerende direktør i HORESTA, oplyser, at situationen i turistbranchen er meget alvorlig lige nu.
”Vi har ikke set en krone endnu, så vi går alle sammen og venter på det. Situation ser rigtig alvorlig ud derude lige nu. Man skal forstå, at der ikke er nogle som helst indtægter i vores erhverv lige nu. Samtidig har man alle omkostninger og har foretaget lønudbetalinger. Så man er helt utrolig presset. Det er fuldstændig afgørende, at pengene kommer ud nu,” siger hun.
Katia K. Østergaard fortæller, at flere virksomheder derfor også har sat søgelyset mod andre finansieringsmuligheder som banker, realkreditinstitutter og forhandlinger med udlejere om nedsatte huslejer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026