Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange restauranter må nøjes med en kompensation på 80 pct. af deres faste omkostninger, fordi de har satset på takeaway i perioden, hvor de har været nødsaget til at lukke ned for siddende gæster, skriver FødevareWatch.dk. Én af dem er Restaurant Flammen.
"Vi finder efterfølgende ud af, at havde vi nu bare holdt lukket, ville vi få dækket 100 pct. af vores omkostninger, så nu føler jeg mig lidt taget ved næsen," siger adm. direktør i Restaurant Flammen, Piet Klein.
Beslutningen medfører, at samfundet går glip af økonomisk aktivitet, påpeger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA. Hun tilføjer, at organisationen er ærgerlige over beslutningen, og organisationen for at virksomhederne som minimum skal kunne få fuld kompensation i perioden frem mod 27. marts, hvor spørgsmålet blev afklaret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026