Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Fårup Sommerland udskyder åbningen af forlystelsesparken fra 2. til foreløbig 21. maj, skriver Nordjyske.

Fårup Sommerland har i samme ombæring valgt at forlænge sæsonen med weekenden 26. og 27. september af hensyn til sæsonkortholderne.

Udskydelsen ærgrer direktør i Fårup Sommerland, Niels Jørgen Jensen.

”Men vores gæsters og medarbejderes sikkerhed samt ve og vel er vigtigere end noget andet. Vi er i denne tid meget berørte af situationen, men er samtidig utrolig glade for den store opbakning, vi mærker fra trofaste gæster og lokalbefolkningen, fastslår Niels Jørgen Jensen.

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind