Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De lukkede grænser har haft enorme økonomiske omkostninger for detailhandlen i grænseregionerne og for dem, der lever af turismen i Danmark. Men 45 dage senere er situationen fortsat uvis, skriver Berlingske.

Hvis grænserne holdes lukket fra april og helt frem til august, står hotel- og restaurationsbranchen til at miste i alt 38 milliarder kroner, viser beregninger fra HORESTA.

”De udenlandske overnatninger udgør i sommersæsonen halvdelen af vores overnatninger. Det er dybt, dybt problematisk for vores branche, at vi må sige farvel til de internationale turister,” siger direktør i HORESTA, Katia K. Østergaard.

Læs hele historien her.

Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk

Efter en travl sæson med nyheder, analyser og medlemsinformation holder HORESTAs nyhedsbrev sommerpause i uge 29-31. Selvom der ikke lander nyhedsbreve i din indbakke, står vores juridiske callcenter og pressefunktion klar til at hjælpe hele sommeren.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind