Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bilerne er strømmet til, og drive-in-sluserne har været under pres, siden Burger King i midten af marts lukkede ned for sine spiseområder i restauranterne og skiftede til udelukkende at tilbyde take away. Drive-in udgør nu 80 pct. af det samlede salg i flere forretninger - og derudover er der kommet en stigning i hjemmeleveringer. Det fortæller Daniel Schröder, marketingschef i Burger King Danmark, skriver Finans.dk.
"Krisen har uden tvivl haft en negativ indflydelse på salget i vores restauranter. Alligevel har det danske marked ligget over niveau, hvis vi sammenligner Norge og Sverige," siger han.
Burger King har ifølge Daniel Schröder haft stor fokus på at udvide drive-in, hjemmelevering og take away i Danmark - og krisen kan vende op og ned på forretningsmodellen i fastfood-branchen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026