Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter et langvarigt pres fra blandt andet møde- og hotelbranchen meddelte regeringen tirsdag, at ”større forsamlinger” er op til 500 personer. Foreløbig må dog kun ti personer samles ad gangen, og hvornår der åbnes for 500 vides ikke, fortæller Standby.dk. Kun at tallet ikke bliver højere på denne side af august. I en kommentar til regeringens klargøring af begrebet større forsamlinger, skrev HORESTAs administrerende direktør, Katia K. Østergaard, tirsdag eftermiddag på Linkedin blandt andet:
”Vi fik i dag svar på, at forbuddet mod “større arrangementer” til 31. august er for arrangementer på +500. Men vi fik ikke klarhed omkring arrangementer mellem 10 og 500 efter 10. maj, for det kan ingen give os, siger regering og sundhedsmyndigheder.”
Og at myndighederne ikke kan løfte sløret for, hvornår der igen tillades de større forsamlinger med op til 500 personer vækker også irritation hos Allan L. Agerholm, koncernchef i BC (Bella Center) Hospitality Group, der også omfatter tre store københavnske hoteller med næsten 1.600 værelser.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk ø med restaurantdrift til salg: Se prisen her
04-09-2026
-
HORESTA: Lavere udeserveringsgebyr i København er en vigtig håndsrækning
04-09-2026
-
Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør
04-09-2026
-
Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København
04-09-2026
-
København sikrer flere millioner til store events
04-09-2026
-
Internationalt: Globale fødevarepriser når højeste niveau siden 2022
04-09-2026