Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mie og Klaus Juhl solgte for tre år siden Hotel Allinge, og når denne sæson går på hæld, vil parret også sige farvel til Hotel Abildgaard og Hotel Friheden på Bornholm. Dermed slutter 26 år for Klaus og Mie med hoteldrift på øen.
”Vi vil gerne prøve noget nyt, og nu bød muligheden sig. Det har været en fed tur, og vi synes, at vi har levet vores mantra om at være særlige, ærlige og kærlige ved både gæster, leverandører og medarbejdere. Vi har virkelig nydt at omgås så mange glade mennesker”, fortæller Klaus Juhl.
Han tilføjer, at de endnu ikke ved, om det er et nyt eventyr i erhvervet, der venter, eller noget helt nyt. Han glæder sig over, at det er to sunde virksomheder, som parret nu kan overdrage til de nye ejere.
”Friheden er blevet solgt til en stamgæst, og vi er ikke i tvivl om, at stedet vil blive drevet videre med samme passion og indlevelse, som vi selv har selv har gjort. Hotel Abildgaard bliver i familien, da det er Mies bror, der nu vil drive det videre sammen med sin søn”, fortæller Klaus Juhl.
Abildgaard overdrages den 1. oktober, mens Friheden officielt får nye ejere den 15. november.


SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Koldingfjord udnævner to nye chefer
22-10-2026
-
Rasmus Munk bliver ambassadør for WWF
22-10-2026
-
Københavns hotelstop nærmer sig politisk behandling
22-10-2026
-
Fem danske hoteller får nye ejere
22-10-2026
-
Scandic tager afsked med mangeårig direktør
22-10-2026
-
Comwell henter ny direktør efter fyringsrunde
22-10-2026
-
Ny køkkenchef og restaurantchef skal udvikle Anneberg Spisehus
22-10-2026
-
Internationalt: EU gransker Booking.com efter svindelanmeldelser
22-10-2026