Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kan blive lidt ensomt, hvis man er en af dem, hvis arbejde kræver, at man lever i en kuffert. Men det vil et hollandsk hotelkoncept forsøge at lave om på. Zoku, der åbner i København i november 2020, vil skabe en hybrid mellem hjem og kontor - og et mødested for de globale forretningsnomader, skriver Børsen.

“For os handler det om at skabe et fællesskab og muligheden for at skabe sociale relationer, når man er langt væk hjemmefra,” siger Hans Meyer, medstifter og direktør i Zoku.

Navnet kommer fra japansk og betyder familie eller stamme. Idéen bag hotelkonceptet er nemlig at bringe mennesker med samme levestil sammen. En slags familiært “mini-nabolag” - men med hotelservice. Her skænker man selv sin fadøl eller hjælper kokkene med at lave mad.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind