Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På www.smvdigital.dk kan små og mellemstore virksomheder nu søge tilskud til indkøb af rådgivning, der skal hjælpe til at afklare, hvordan virksomheden kan digitaliseres, og ligeledes afdække de økonomiske og forretningsmæssige potentialer ved at gøre det. SMV:Digital har desuden et særskilt fokus på virksomhedernes online salg.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Det er vigtigt, at vi får de små og mellemstore virksomheder i gang med at investere. Især digitalt for her er der meget at vinde. Vi skal kunne konkurrere med hele verden, og hvis danske virksomheder ligger i front med ny tekonologi og e-handel, så har de en fordel. Det kan denne pulje hjælpe dem med. Det glæder mig også, at vi fremover styrker det grønne sigte i puljen, så vi også understøtter digital omstilling, der gavner klimaet.”
Dansk erhvervsliv skal udnytte digitale teknologier til at skabe vækst og arbejdspladser i hele Danmark. For at de små og mellemstore virksomheder kan følge med i den stigende globalisering, er det afgørende, at de investerer i ny teknologi og IT-udstyr. Virkeligheden er dog, at de små og mellemstore virksomheder, som udgør størstedelen af dansk erhvervsliv, er markant mindre digitale end de store virksomheder og investerer mindre i digitalisering.
Se mere på www.smvdigital.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026