Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ann Marie Søborg Karkov, direktør for VisitNordjylland, er jublende glad. Friske tal for udviklingen i Danmarks turisme viser, at Nordjylland er gået i udbrud og rykker fra resten af landet. Knap 300.000 flere overnatninger var der i årets første syv måneder i Nordjylland i forhold til 2018. Det er en fremgang på 6,11 procent. Danmark som helhed oplevede en vækst på 4,57 procent, skriver Nordjyske Stiftstidende.

”Nordjylland er atter tilbage i toppen af dansk turisme. Vi er den region i landet, der vækster mest efter en årrække med stagnerende overnatnings- og omsætningstal. Det er vi stolte af”, siger Ann Marie Karkov.

Flere turister og overnatninger skæpper i kassen. Det anslås, at omsætningen i turistbranchen er vokset med næsten en kvart milliard kroner i perioden januar til og med juli.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind