Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Søger turister på ’the best hotel’ samt navnet på en destination, er de næsten garanteret, at Tripadvisors rangering af overnatningssteder er blandt de første resultater, men er anmeldelsessiden til at stole på?

Which.co.uk har set nærmere på hotellernes anmeldelser. Undersøgelsen viser blandt andet, at to at Las Vegas’ bedste hoteller har en mistænkelig andel af femstjernede anmeldelser fra profiler, der kun har anvendt anmeldelsesportalen denne ene gang. Henholdsvis 48 pct. og 41 pct. af alle anmeldelser for hoteller faldt i denne kategori.

Which? finder et lignende mønster hos Travelodge i Storbritannien. Travelodge indrømmer, at virksomheden har fået en reprimande fra Tripadvisor, og hotelkæden insisterer på, at de er tilfredse med anmeldelser, der reflekterer gæsternes oplevelser.

Det bedst ratede hotel i Jordan fik fjernet 730 femstjernede anmeldelser, efter at Which? tog kontakt til Tripadvisor og præsterede platformen for dette mistænkelige anmeldelsesmønster.

Læs mere om historien her.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

EU vil nu sikre mere troværdige online-anmeldelser

EU har lanceret et nyt adfærdskodeks, der skal gøre online-anmeldelser mere retvisende. Formålet er at styrke gennemsigtigheden og fjerne falske anmeldelser. HORESTA og hotelbranchen hilser tiltaget velkomment, men efterlyser mere bindende fælles regler i EU.

Log ind