Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den danske befolkning elsker at holde ferie herhjemme. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at antallet af danskere, der booker ferieovernatninger i Danmark, er steget med 4 pct. siden samme periode sidste år, og tallet har været stødt stigende siden 2014, skriver Jyllands-Posten.

Det er særligt hoteller og vandrerhjem, der oplever en stigning i antal overnattende feriegæster, og det glæder Nadeem Wasi, medlemschef hos HORESTA.

”Overalt i landet mærker vi, at indenlandsk turisme er vokset. Danskerne er ved at få øjnene op for, hvad Danmark har at byde på både gastronomisk, naturmæssigt og kulturelt. Det er vi meget tilfredse med,” siger Nadeem Wasi.

Tallene fra Danmarks Statistik viser dog, at danskerne generelt rejser mere. Antallet af flypassagerer, der rejser til udlandet, steg nemlig med 4 pct. fra 2017 til 2018.

Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion

Vikingemuseet Fyrkat har modtaget 10 mio. kr. fra Den A.P. Møllerske Støttefond til en omfattende renovering af det rekonstruerede langhus. Samtidig arbejdes der på et nyt formidlingshus ved den UNESCO-anerkendte ringborg.

Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere

En ny erhvervsuddannelse til turismeassistent starter i Roskilde til oktober. Uddannelsen er udviklet i tæt samspil med turisme- og oplevelsesbranchen og har fokus på værtskab, gæsteoplevelser og praktik i virksomheder.

Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport

Et salg af Aarhus Airport ser ud til at være tæt på efter flere års forhandlinger. Ifølge TV2 Østjyllands oplysninger er Anders Holch Povlsen køber, hvis de tre ejerkommuner godkender handlen.

Log ind