Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I 2014 var medlemstallet nede på 35, og regnskabet viste et underskud på 2,2 mio. kr. Derfor var Danske Konferencecentre, en sammenslutning af nogle af Danmarks bedste møde- og konferencecentre uden for de store kæder, tæt på at lukke og slukke.
Men en ny bestyrelse og en ny direktør fik ikke alene vendt skuden og sat en ny kurs. De forvandlede også på rekordtid Danske Konferencecentre til et vækstcenter for møder og konferencer i Danmark. Siden 2014 er antallet af medlemmer, der i dag kaldes partnere, mere end tredoblet fra 35 til 109, og omsætningen til partnerne er mere end fordoblet. Sidste år sendte sammenslutningen via sin bookingservice ordrer ud til partnerne til en værdi af 81 mio. kr.
“Vi er en sammenslutning af konkurrerende virksomheder i et hårdt marked, men vi tror på, at vi får mere ud af at samarbejde og lære af hinanden end af at bekrige hinanden.” forklarer bestyrelsesformand Flemming Jakobsen, der til daglig er direktør for Hotel Vejlefjord.
Han glæder sig over Gazellekåringen og mener, at æren i høj grad skal tilskrives de medarbejdere, som til daglig driver sammenslutningens bookingservice og desuden gennemfører et stadigt stigende antal arrangementer med videndeling, sparring og netværk for både partnerne og deres kunder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025