Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lørdag fik Venstre ny ledelse, og tirsdag fordelte folketingsgruppen på ny de centrale poster i gruppebestyrelsen.
Dermed kan dansk politik komme ind i en fase, hvor det bliver mere tydeligt, hvordan det ledende oppositionsparti med Jakob Ellemann-Jensen i spidsen som partiformand og formand for folketingsgruppen og Inger Støjberg på posten som næstformand vil agere i forhold til regeringen.
Med den nye ledelse mener Børsen, at Venstre skal holde fast i erhvervslivets interesser, når det kommer til debatten om udlændinge og international arbejdskraft.
Tidligere i år advarede virksomheder som Ikea og ISS og HORESTA om konsekvenserne af paradigmeskiftet, lige som Dansk Arbejdsgiverforening (DA) er bekymrede for, at virksomheder bliver mere tilbageholdende med at ansætte personer med flygtningebaggrund, hvis de risikerer pludseligt at skulle sige farvel til dem igen. I april fremhævede DA i en analyse, at omkring 15.000 flygtninge med op til ti års ophold i Danmark typisk arbejder i brancher med udtalt mangel på arbejdskraft.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026