Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
"Vi er desværre i den situation, som mange andre i den mere tyndt befolkede del af Danmark, at finansiering af alt fra huskøb til virksomhedsdrift er vanskeligt". Sådan indleder forpagterne af Vedersø Klit Badehotel det brev, der i starten af ugen er blevet sendt ud til husejere i området omkring det over 90-år gamle badehotel. Det skriver Dagbladet Ringkøbing-Skjern.
Badehotellet er af banken blev bedt om at indfri den kassekredit, som blandt andet hotellets støtteforening i sin tid var med til at etablere. Det har betydet, at den fortsatte finansiering af hotellets drift og udvikling nu må gå udenom bankerne. Derfor har forpagterne bedt borgerne om hjælp til et netværkslån:
”Da hotellets historik gør det nærmest umuligt at skaffe finansiering via bankerne, er vi nødt til at spørge jer lokale om hjælp. Vi søger derfor - gennem et netværkslån - en finansiering på 500.000 kroner, der, som et hvilket som helst andet lån, betales tilbage med rente indenfor en given periode til långiverne”, skriver forpagterbrødrene Nick og Oliver Mogensen i brevet til borgerne.
Pengene fra netværkslånet skal gå til drift og udvikling af hotellet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Five Guys åbner sin første restaurant i Danmark
30-06-2026
-
Internationalt: Hedebølge sender flere på hotel
30-06-2026
-
SAS varsler stor satsning på Kastrup
30-06-2026
-
Internationale toplister giver dansk turisme medvind
30-06-2026
-
Direktør for Hotel- og Restaurantskolen er ny direktør i fodboldklub
30-06-2026
-
Joe & The Juice-direktør indtræder i Mikkellers bestyrelse
30-06-2026
-
Hotelprojekt med 325 værelser på vej til København
30-06-2026
-
Fem hoteller vender tilbage til HORESTA
30-06-2026
-
Ny medejer træder ind på Dragsholm Slot
30-06-2026