Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På skuldrene af en mere og mere ophedet debat om bæredygtighed og ansvarlig adfærd, så de kommende generationer også kan nyde godt af naturen, åbner verdens første tema-, forlystelses- og oplevelsespark af sin art på det, der en gang var havbund og indtil for et par år siden blot var nogle flade marker uden for Ringkøbing på vejen mod Søndervig. Navnet på parken er Naturkraft, skriver EB.dk.

”Jeg er ikke i tvivl om, at timingen er helt perfekt i forhold til at skabe en park med netop dette indhold, og derfor tror jeg også, vi har meldt meget forsigtigt ud, hvad angår det forventede besøgstal”, siger formidlings- og oplevelseschef, Jørgen Lund Møller, da Ekstra Bladet får en rundvisning i den 50 hektar store Naturkraft-park, som indvies 4. juni næste år.

Det forventede besøgstal indtil udgangen af 2020 lyder på 230.000, og med vanlig, vestjysk forsigtighed budgetterer Naturkraft i de følgende hele kalenderår med et besøgstal på cirka 300.000.

SENESTE NYHEDSBREV

Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab

Krisetænkning mangler i turismebranchen, advarer katastrofeforsker Rasmus Dahlberg. Han efterlyser konkrete beredskabsplaner, der kan beskytte både gæster, kulturarv og oplevelsesøkonomi, når uventede hændelser opstår.

Log ind