Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flytrafikken er vokset over de senere år, men i Danmark er passagerer indtil videre sluppet for at betale klimaafgifter på flyrejser, fordi der er stor politisk uenighed om, hvordan de skal udformes, skriver DR.
De danske lufthavne og flyselskaber har meldt sig på banen med deres forslag, og det er en løsning, der ligger langt fra, hvad nabolande Sverige, Norge og Tyskland gør.
”I andre lande er der primært tale om statslige strafafgifter. Jeg tror ikke på, at afgifter har indflydelse på, hvor mange der flyver. Vi er et handelsland, vi skal kunne rejse. Men vi skal kunne rejse med god samvittighed, og det kan vi i højere grad, hvis luftfarten er mere grøn”, siger direktør i Københavns Lufthavn Thomas Woldbye og påpeger, at de svenske flyafgifter havner i statskassen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026