Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Skal ejere af fast ejendom, som benyttes til helårsboliger, have mulighed for at udleje disse til ferie- og fritidsformål i 100 dage om året fremfor de 70, som lige nu er tilladt? Det spørgsmål skal Vækstudvalget i Frederikssund Kommune snarest tage stilling til, skriver Frederiksborg Amts Avis.

”Lige nu handler det meget om, hvad folk tror, synes eller har hørt. Derfor har vi bedt om nogle flere tal på, hvor stort omfanget af udlejning er lige nu, om der er erfaringer fra andre kommuner, der har hævet grænsen, og så videre”, siger formand Ole Søbæk (K).

Allerede nu har HORESTA råbt vagt i gevær over den mulige opgradering af udlejningsmuligheder.

I et brev til borgmester John Schmidt Andersen (V) skriver organisationen, at man frygter, at »den private udlejning vil konkurrere med de lokale overnatningssteder i kommunen«, og at »de lokale overnatningsvirksomheder betaler lønninger og selskabskatter, og de vil derfor have svært ved at konkurrere med de lave priser på overnatning i private hjem«.

Airbnb vokser kraftigt og møder kritik fra HORESTA

Antallet af overnatninger booket gennem platforme som Airbnb fortsætter med at stige. HORESTA kritiserer, at myndighederne angiveligt mangler overblik over udlejninger, der overskrider den tilladte grænse.

Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift

Regeringens plan om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus er ikke med i finanslovsudspillet. Til gengæld vil regeringen fra 2028 indføre en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager, som ventes at indbringe staten 300 mio. kr. årligt.

Log ind