Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et tidligere madmarked på Vesterbro lægger adresse til en spirende hollandsk kædes 3. hotel, "CityHub Copenhagen", som samtidig er det første uden for hjemlandet. Yderligere 10 hoteller i kæden skal åbne i de kommende 5 år, skriver Kursuslex.

Den hollandske hotelkæde CityHub etablerede sit første hotel i Amsterdam for 4 år siden som en blanding af et hotel og et hostel. CityHub har erstattet det traditionelle hotelværelse med slanke "hub'er". Hver hub er udstyret med en dobbeltseng, wifi, og musik-streaming-tjenester.

Med brug af et personligt armbånd kan gæsterne tjekke sig selv ind og servere for sig selv i baren. Såkaldte "CityHosts" står til rådighed døgnet rundt for at sikre, at hotellets gæster får mest muligt ud af faciliteterne, ligesom de hjælper gæsterne med at navigere i byen.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind