Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ved indgangen af 2019 trådte en ny lov om erhvervsfremme i kraft, og med den fulgte bestemmelse om en sammenlægning af de kommunale visitorganisationer til nye fælles destinationsselskaber. Et tvangsarrangeret ægteskab, kan man kalde det, men et nødvendigt et af slagsen, hvis kommunerne i fremtiden vil være ansøgningsberettiget til at ansøge om puljemidler til turismefremme under Danmarks Erhvervsfremme. Sådan skriver Kent Lodberg, salg- og marketing manager hos Landal Greenparks Danmark, i et debatindlæg i Jyllands-Posten.

Hans budskab lyder.

”For at det skal lykkes, må kommunale politikere glemme deres sognerådspolitik for en stund og vende fokus mod det, der i virkeligheden vil gøre en forskel - at se ud over egne kommunegrænser i jagten på øget turisme og i stedet danne meningsfulde, levedygtige destinationsselskaber fri for linjer, som turisterne alligevel ikke kan se”.

Afsluttende lyder det, at han tilskynder, at vi sammen tager det nødvendige ansvar for at gøde turismen bredt. At vi glemmer de kommunegrænser, der alligevel er usynlige for gæsterne, og i fællesskab udvikler på områdeplan og styrker Danmark som turistattraktion på den internationale scene.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind