Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vi har grund til at være særdeles stolte af vores kulturliv her i Nordjylland, mener René Zeeberg, direktør i Turisthus Nord i en blog på TV2Nord.dk.
”I turisterhvervet er vi meget bevidste om, at vi har brug for et stærkt og varieret udbud af kulturoplevelser. Der er nemlig slet ingen tvivl om, at mange af vores gæster udefra kommer netop på grund af det stærke kulturliv. Og omvendt har vi også et stærkt kulturliv, fordi mange turister vælger at holde ferie hos os”.
Han mener, at selvom Nordjylland har utroligt mange dygtige kulturaktører, så kæmper de en næsten umulig kamp. En uforholdsmæssig meget lav andel af statens kulturmidler finder nemlig vej til Nordjylland.
Sidste år udbetalte Kulturministeriet i alt 8.376 millioner kroner til kulturlivet – og blot 260 millioner gik til Region Nordjylland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
410 mio. kr. skal løfte forlystelsesparker i 2026
05-05-2026
-
Københavns Lufthavn slår vild passagerrekord
05-05-2026
-
Messecenter Herning øger omsætningen og henter nyt bestyrelsesmedlem
05-05-2026
-
Fårup Sommerland øger omsætning og skifter formand
05-05-2026
-
TV-serie kan løfte turismen i Svendborg
05-05-2026
-
Uber Eats vil lokke danskere med nye fordele
05-05-2026
-
Konservativ profil vender tilbage som turismeordfører
05-05-2026
-
København gør klar til cykelløb og byfestival
05-05-2026
-
Hotelplan for Palads trækker ud trods godkendelse
05-05-2026
-
Internationalt: Erhvervsrejsegigant sat til salg for milliardbeløb
05-05-2026