Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Billund Lufthavn er tilfreds med BDL´s udspil om et frivilligt klimabidrag på mellem 20 og 30 kroner per passager, men advarer imod at bidraget bliver for højt, skriver Check-in.dk.

“Klimabidraget skal give flyselskaberne et incitament for at understøtte den grønne omstilling, men det må ikke blive for højt. Hvis afgifterne ikke bliver nøje afbalanceret, kan det have en negativ virkning, da flere af flyselskaberne potentielt vil stoppe deres ruter fra Danmark og åbne nye ruter fra andre lande. Dermed bliver CO2’en ikke mindsket, men flyttet fra et sted til et andet,” siger Jan Hessellund, der er administrerende direktør i Billund Lufthavn.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister

Spanien fortsætter væksten i international turisme og er tæt på en historisk milepæl. De første fire måneder af 2026 bød på flere udenlandske besøgende end året før, mens danske turister øgede både forbrug og opholdslængde.

Log ind