Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra 1. januar 2020 får Comwell Sorø ny hotelchef. Det bliver Kuno Junker, der siden august 2019 været ansat som restaurantchef på hotellet, der i fremtiden skal varetage den daglige ledelse af det fine hotel i Sorø.
Kuno er uddannet butler og har en WSET2 vinuddannelse samt en akademiuddannelse fra Copenhagen Business Academy med fokus på ledelse, salgscoaching og oplevelser. Han har en bred erfaring inden for branchen, hvor han bl.a. har arbejdet 3 år på D´Angleterre som bar- og roomservicemanager. Derudover har han været ansat som vært og tjener på Rolighed, der er A.P. Møller-Maersks ledelsescenter, samt driftsansvarlig på Hotel Bretagne.
Comwell Sorøs nye hotelchef glæder sig til de nye udfordringer:
"Jeg glæder jeg mig til at komme i gang, for Comwell Sorø er et fantastisk hus med en flok fantastiske mennesker. Her er godt nu. Men stedet har fortsat stort potentiale. Comwell har på kort tid vundet mit hjerte og ikke mindst Sorø. Virksomheden er et professionelt tag over hovedet, der giver den enkelte medarbejder ressourcer til at udvikle sig selv og dermed forretningen," siger Kuno Junker.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
410 mio. kr. skal løfte forlystelsesparker i 2026
05-05-2026
-
Københavns Lufthavn slår vild passagerrekord
05-05-2026
-
Messecenter Herning øger omsætningen og henter nyt bestyrelsesmedlem
05-05-2026
-
Fårup Sommerland øger omsætning og skifter formand
05-05-2026
-
TV-serie kan løfte turismen i Svendborg
05-05-2026
-
Uber Eats vil lokke danskere med nye fordele
05-05-2026
-
Konservativ profil vender tilbage som turismeordfører
05-05-2026
-
København gør klar til cykelløb og byfestival
05-05-2026
-
Hotelplan for Palads trækker ud trods godkendelse
05-05-2026
-
Internationalt: Erhvervsrejsegigant sat til salg for milliardbeløb
05-05-2026