Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

”Man kan godt lægge afgifter på flytransport, man kan godt lægge begrænsninger på flytransport, men det bliver den enkelte fløjne kilometer ikke grønnere af.”

Det sagde den danske transportminister, socialdemokraten Benny Engelbrecht, da han fredag deltog i den årlige sammenkomst i Danske Flyvejournalisters Klub, skriver Standby.dk.

”Der er nok lidt langt til, at vi alle sammen kan flyve sikkert med elfly – men kan vi for eksempel tage overskudsstrøm fra vindmøller og omdanne det til flyvende brændstof, så er det ekstremt perspektivrigt. I dag koster det (biobrændstof til fly, red) en formue. Men kan vi løse det i Danmark – vi har ekspertisen, vi har vindmøllerne og en industri som er villig og klar til at rykke på dette”, sagde Benny Engelbrecht.

På HORESTA årsdag i forrige uge sagde SAS’ topchef Rickard Gustafson, at der i dag er alt for lidt biobrændstof, og at det er alt for dyrt.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind