Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den Internationale Olympiske Komité har for nylig præsenteret platformen "Airbnb" som ny sponsor for de olympiske lege, der finder sted sommeren 2024 i Paris. Det har bragt de franske hoteller på barrikaderne i protest. Hotellerne truer med boykot i forbindelse med planlægningen af OL.

De franske hoteller anser aftalen som unfair konkurrence, skriver Kursuslex, som citerer Tophotel.de.

“Airbnb holder sig ikke til regler og love og må derfor diskvalificeres," lyder protesten fra BNE - sammenslutningen af uafhængige hoteller. BNE har således indlagt en protest imod beslutningen om at lade Airbnb indgå som sponsor.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind