Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tirsdag aften modtog Scandic prisen som Danmarks bedste arbejdsplads til inklusion (inddragelse i et fællesskab eller en sammenhæng, red.), skriver Standby.dk

Prisen var en af de der blev overrakt ved sammenkomsten tirsdag aften i Cirkusbygningen i København. Great Place to Work-priserne uddeles af analyse- og konsulentvirksomheden Great Place To Work.

Scandics initiativer overfor medarbejdere med udenlandsk baggrund tæller blandt andet krav til ledere om forståelse for at arbejde med forskellige nationaliteter igennem fokus på mangfoldighed og inklusion.

Scandic i Danmark passerer 2 mia. kr. i omsætning

Scandic Hotels A/S leverede i 2025 et resultat, der lå markant over forventningerne. Højere belægning på hotellerne løftede både indtjening og omsætning for den danske del af hotelkoncernen.

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Log ind