Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Berlingske offentliggør i dag den årlige liste over de 100 stærkeste kvindelige ledere, og her optræder Arp-Hansens adm. direktør, Dorte Krak, endnu engang.

Af præsentationen fremgår det, at Dorte Krak har været chef for Arp-Hansen Hotel Group i 16 år og rider på en bølge af succes. Arp-Hansen Hotel Group med 12 hoteller i København og ét i Aarhus omsatte i 2018 for knap 1,3 milliarder kroner og tjente 265 millioner kroner efter skat, viser det seneste regnskab.

Den erfarne hotelchef kommer i de kommende år også til at præge debatten om det danske erhvervsklima som medlem af Danmarks erhvervsfremmebestyrelse, hvis formand er Falck-direktør Jakob Riis.

Arp-Hansen opkøber jord til naturprojekt

Hotelkoncernen har købt 463 hektar landbrugsjord på Orø med ambition om at udvikle et større natur- og skovområde. Investeringen skal bidrage til den grønne dagsorden og på sigt også styrke turisme og formidling.

Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel

Renoveringsplanerne for det historiske Brøndums Hotel kræver mere tid end ventet. Derfor er Arp-Hansen Hotel Group og boet efter Bendt Fredberg Jensen blevet enige om at forlænge overtagelsesfristen med et halvt år.

Log ind