Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er blevet mere krævende at være jurist i en arbejdsgiverforening end tidligere. Det fortæller to advokater fra henholdsvis HORESTA og Finanssektorens Arbejdsgiverforening til AdvokatWatch.dk.
"Virksomhederne er blevet mere professionelle over tid. Jo mere professionelle vores medlemmer bliver, jo skarpere skal vi være. Vi skal hele tiden være et skridt foran, så vi kender indholdet af nye regler, der stilles spørgsmål til," siger juridisk chef og advokat i HORESTA, Karina Lindewald.
Hun fortæller, at HORESTA hele tiden uddanner medarbejderne via både interne og eksterne kurser. På den måde sikrer organisationen sig, at rådgivningskompetencer hele tiden er på højeste niveau, så de matcher de bedste overhovedet – også de store advokatkontorer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen
20-08-2026
-
HORESTA efter nye overnatningstal: Hotelvæksten breder sig til hele Danmark
20-08-2026
-
HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift
20-08-2026
-
Ny turismetrend vinder frem fra ukendt side
20-08-2026
-
Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app
20-08-2026
-
Copenhagen Marriott istandsætter 280 værelser
20-08-2026
-
HORESTA klar til skærpede krav til el-delecykler
20-08-2026
-
Hotel i Odense udvider med knap 250 nye værelser
20-08-2026