Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
CabInn har købt en byggegrund i det centrale Esbjerg, der hidtil har været parkeringsplads. I stedet kommer der måske et nyt CabInn-hotel med 82 værelser, skriver Standby.dk.
Ejerne af den såkaldte Rio-grund, søskendeparret, Mads Dam Jensen og Mia Dam Karkov, har ifølge avisen JydskeVestkysten solgt grunden til CabInns administrerende direktør og ejer, 74-årige Niels Fennet, for et ikke oplyst beløb.
”Vi har haft en pæn forretning i Esbjerg i alle årene, og når muligheden byder sig på en af byens bedste beliggenheder, ligger den jo lige til højrebenet,” siger Niels Fennet til JydskeVestkysten og tilføjer, at CabInn nu er i gang med at brainstorme om, hvad grunden i Esbjerg skal bruges til. ”Men det bliver noget mere end kun hotelværelser,” siger Niels Fennet uden at ville afsløre, hvad han tænker på, eller hvornår projektet forventes klart.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
410 mio. kr. skal løfte forlystelsesparker i 2026
05-05-2026
-
Københavns Lufthavn slår vild passagerrekord
05-05-2026
-
Messecenter Herning øger omsætningen og henter nyt bestyrelsesmedlem
05-05-2026
-
Fårup Sommerland øger omsætning og skifter formand
05-05-2026
-
TV-serie kan løfte turismen i Svendborg
05-05-2026
-
Uber Eats vil lokke danskere med nye fordele
05-05-2026
-
Konservativ profil vender tilbage som turismeordfører
05-05-2026
-
København gør klar til cykelløb og byfestival
05-05-2026
-
Hotelplan for Palads trækker ud trods godkendelse
05-05-2026
-
Internationalt: Erhvervsrejsegigant sat til salg for milliardbeløb
05-05-2026