Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tivoli Hotel & Congress Center's store konferencesal i København var torsdag fyldt til bristepunktet af omkring 740 gæster til HORESTA Årsdag. Børsen havde fulgt planlægningen af arrangementet i månedsvis. Planlægningen har da også været i gang i mere end et år. Og der var absolut ingen tvivl om, hvad temaet for dette års begivenhed skulle være.
"Vi begyndte allerede inden, at konferencen sidste år var afholdt. Der var vi klar over, at det skulle være klima, bæredygtighed og verdensmålene, som skulle være temaet for årsdagen i år," siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.
Og så er det jo en oplevelsesindustri det her, og det skal dagen afspejle. Vi vil gerne give en fantastisk oplevelse til vores gæster, uddyber Sandra Knipschildt, der er marketingchef i HORESTA og har stået i spidsen for at planlægge årsdagen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026