Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ruby Hotels har planer om at åbne tre til fire hoteller i København – dog uden en fast tidsramme. Det siger Michael Struck, stifter og adm. direktør for Ruby Hotels, i et interview med EjendomsWatch.
"Vi har undersøgt det københavnske marked intenst i omkring treethalvt år. Vi har set på flere projekter og arbejder på et projekt netop nu, så jeg håber, vi kommer til at kunne vise noget frem meget snart. Og det bliver bestemt ikke det sidste," siger han og tilføjer, at målet mere specifikt er 600-800 værelser i den danske hovedstad.
Han afviser overfor EjendomsWatch at uddybe, hvornår han forventer at have planerne om det første danske hotel på plads, men fortæller, at København har et godt udvalg af ejendomme til gode priser. Han fremhæver især udvalget af kontorejendomme, som Ruby har tradition for at konvertere til hoteller.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026