Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Rundt om i Danmark er der godt gang i stoledansen. De nuværende destinationsselskaber skal reduceres til 15-25 større destinationsselskaber. Men hvordan griber man processen an og hvad er kravene til de nye selskaber? Det var blandt emnerne, da en lang række aktører fra dansk turisme var samlet til Turismepolitisk Topmøde 2019 i denne uge, skriver Turisme.nu.

Turismepolitisk Topmøde 2019 var blandt andet arrangeret af HORESTA, og herfra lyder det, at det haster med at få skabt de færre og større destinationsselskaber.

“Vores største frygt er, at der bliver tabt ting på gulvet i år og næste år, fordi organiseringen ikke er på plads,” siger HORESTAs formand Jens Zimmer Christensen.

Læs hele historien på Turisme.nu.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind