Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Landets studerende slutter sig nu til det kor, som er stærkt kritisk over for den sidste del af den pakke, der skal regulere Airbnb og andre udlejningsportaler. Der blev sidste år indgået en bred politisk aftale om, at Airbnb-udlejere højst må leje deres bolig ud i 70 dage om året, men i lovforslaget, som Folketinget førstebehandlede tirsdag, er enkeltværelser undtaget, skriver Politiken.
”Vi er meget skuffede over, at enkeltværelser er undtaget fra loftet på 70 dage. Det gør det mere attraktivt at udleje sit værelse i korte perioder gennem Airbnb og lignende portaler i stedet for leje sit værelse ud i længere tid til for eksempel en studerende”, siger formand Johan Hedegaard Jørgensen, Danske Studerendes Fællesråd, der oplyser, at et værelse typisk koster 4.000-5.000 kr. om måneden.
Det trækker tænder ud på Airbnb-loven, lød kritikken tidligere på ugen fra Lejernes Landsorganisation (LLO), de private udlejere og HORESTA, der i et fælles opråb til politikerne kaldte loven et knæfald for Airbnb og loftet illusorisk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026