Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er masser af smukke attraktioner her i regionen lige fra Dodekalitten på Lolland, Møns Klint, Vikingeborgen Trelleborg til Geopark Odsherred for bare at nævne nogle af dem, skriver TV Øst.

Det har fået alle de parter, der arbejder med turisme på Sjælland og Lolland-Falster, til at gå sammen om at indrykke en storstilet reklamekampagne i en stribe tyske medier.

Brian Lindorf Hansen, der er destinationschef i Visit Lolland-Falster fortæller i en pressemeddelelse, at ambitionen er at sætte et markant aftryk på de tyske medier. Turistselskaberne er gået sammen om reklamekampagnen for at få større gennemslagskraft sammen frem for hver for sig.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind