Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turisterne kan forkæle smagsløgene med alt godt fra havet, fjorden og marken, når de besøger området ved Holstebro i Vestjylland. Enheden for Erhverv og Turisme i Holstebro Kommune har udviklet en lang række bookingprodukter i samarbejde med lokale aktører, som står klar med fortællinger om Holstebro-områdets lokale råvarer.
”Der har været en enorm opbakning fra de lokale aktører, som kan se sig selv ind i projektet. De vil gerne synliggøre, hvilke fantastiske madoplevelser, der er i området. Dermed kan vi handle på den store efterspørgsel, der er fra både danske og udenlandske turister på gastrooplevelser. For mange turister har det en stor betydning, at de kan finde gode spisesteder og gastronomi af høj klasse på feriedestinationen, fortæller Susanne Toftegaard Hansen, der er erhvervs- og turismechef i Holstebro Kommune.
Gastronomi og dét at få sat Danmark på verdenskortet som madland er et vigtigt emne netop nu. Regeringen har netop afsat 2 x 3 mio. kr. til indsatsen for at skabe et kendskab til danske fødevarer uden for Danmarks grænser. Indsatsen består af en brandingkampagne i 2019 og 2020, som er målrettet mad- og gastroturister.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026