Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I bestræbelserne på at rykke et afgørende skridt nærmere ambitionen om at få Københavns Lufthavn skubbet op i den absolutte top over største lufthavne i Europa foretager adm. dir. Thomas Woldbye nu det afgørende træk med en helt ny terminalbygning. Bygningen er en hel ny udvidelse af lufthavnen, der i forvejen har oplevet et gevaldigt vokseværk de seneste fem år. Det skriver Berlingske.
”Det nye byggeri bliver krumtappen i hele vores udvidelse. Og det er den største enkelte satsning i hele planen,” siger direktøren.
Den nye terminalbygning bliver den største udbygning af lufthavnen i årtier og vil gøre lufthavnen klar til at kunne håndtere de 40 millioner passagerer om året, forklarer Thomas Woldbye.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Massivt nej til at hæve loft for korttidsudlejning i København
26-05-2026
-
Alsik ansætter ny direktør fra Comwell
26-05-2026
-
Joe & The Juice runder 500 butikker på verdensplan
26-05-2026
-
Tivoli inviterer til gastronomisk folkefest: Fejring rykker ud på Plænen
26-05-2026
-
Billund Lufthavn løfter overskuddet markant
26-05-2026
-
HORESTA: Forgæves rekrutteringer presser fortsat branchen
26-05-2026
-
Besøgsrekord og uddeling af nye Ja tak-priser på Madens Folkemøde
26-05-2026
-
VisitDenmark-profil fejrer 40 års jubilæum
26-05-2026