Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Antallet af hotelværelser i hovedstaden kender kun en vej: Op. Nu melder tyske A&O Hostels sig på banen med endnu et hostel i København. Kæden, som åbnede det første hostel i 2017, indvier i foråret 2020 nummer to: 802 sengepladser fordelt på 219 værelser.

”I stedet for at bygge hoteller fra bunden er vores strategi at overtage centralt beliggende ejendomme for en forholdsvis lav penge. Herefter moderniserer vi dem, så de passer præcist til A&O hostels’ gæster,” siger Kasper Rønnow, Managing Director for A&O Hostels i Danmark.

Det kommende hostel får seks etager og adresse i det nye Sydhavnen klos op ad Teglholmen. Bag hostellets design står A&O Hostels egne arkitekter. Fokus er på lyse, enkle rum, hvoraf hovedparten er udviklet til familier. I lobbyområdet etableres en række opholdsrum, hvor gæsterne kan spille, arbejde eller slappe af med en bog. Gratis højhastigheds-WIFI i streamingkvalitet følger med.

I forvejen har A&O Hostels et hostel med 270 værelser på Nørrebro.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Københavns Borgerrepræsentation vedtog i går et forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, og det glæder hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Log ind