Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Allerede i de venindebøger, Anika Madsen udvekslede med klassekammeraterne på mellemskoletrinnet, stod der ’kok’ på Anikas side med fremtidsplaner. Hun har altid vidst, at hun ville være kok, skriver Politiken.

Anika Madsen er køkkenchef på Roxie, Kadeau. Hun fremhæves som en af branchens nye unge talenter.

Det har altid været et mål for hende komme til at lede et køkken en dag, og under køkkenchef Theis Brydegaards ledelse (køkkenchef på Nabo, red.) fik Anika Madsen gradvis mere plads og ansvar til at udfolde sit potentiale.

Jeg blev rakt en lillefinger og tog hele hånden. På en positiv måde, selvfølgelig, fortæller hun.

Læs hele historien her.

København vil begrænse antallet af delecykler

Københavns Kommune vil arbejde for færre delecykler i hovedstaden efter en sommer med debat om turisters adfærd på cykelstierne. På et møde med blandt andre hoteller, turismeaktører og mobilitetsvirksomheder blev der også drøftet bedre information til besøgende og nye trafiksikkerhedstiltag.

Sliders lukker efter 12 år

Burgerkæden Sliders lukker sin sidste restaurant på Vesterbro. Ledelsen peger på stigende omkostninger som den afgørende årsag.

Log ind