Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Selvom den McDonald's-restaurant, der netop er åbnet i Sverige, uden sammenligning er verdens mindste, så er den samtidig den, der har plads til allerflest gæster. I virkeligheden er miniature-restauranten nemlig en bikube, skriver EB.dk.
Den lillebitte restaurant er lavet som en hyldest til de svenske McDonald's-restauranter, fordi mange af dem allerede har bikuber på tagene. Et initiativ, der startede på én af Sveriges McD-restauranter, og sidenhen spredte sig til flere dele af landet.
”Vi har en masse meget dedikerede franchise-tagere, som bidrager til vores arbejde med bæredygtighed, og det føles godt, at vi kan bruge vores størrelse til at få en god idé som bikube på tagene til at vokse, siger Christoffer Rönnblad, der er marketing-direktør for McDonald's i Sverige, til AdWeek.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026