Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sønderjylland havde sidste år for første gang fire millioner kommercielle overnatninger. Forventningerne er dog vokset med det nye Alsik-hotel i Sønderborg, skriver Standby.dk.

”Vi regner med at det nye Hotel Alsik får kæmpestor betydning for Sønderborg og Sønderjylland, det vil blandt andet næsten fordoble antallet af hotelværelser i Sønderborg, der har regionens højeste belægningsprocent, fra de nuværende omkring 250 hotelværelser.”

Det siger chef for VisitSønderjylland, Kasten Justesen, til STANDBY.dk efter sidste uges åbning af Hotel Alsik i Sønderborg – hotellet har 190 værelser, angiveligt Nordeuropas største spa samt masser af plads til møder og konferencer.

Billund Lufthavn løfter overskuddet markant

Billund Lufthavn forbedrede både omsætning og resultat i 2025 trods et markant fald i passagertallet. Nye indtægtskilder og aftaler med flere flyselskaber bidrog til udviklingen.

VisitDenmark-profil fejrer 40 års jubilæum

VisitDenmarks økonomidirektør Flemming Bruhn markerer den 3. juni sit 40-års jubilæum i dansk turisme. Gennem karrieren har han haft en central rolle i udviklingen af VisitDenmarks internationale indsats og arbejdet med at styrke Danmarks position på en række udenlandske markeder.

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

Log ind