Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Milliarderne flyder i en lind strøm gennem hele valgkampen, mens det kniber en kende med finansieringen. For med en rekordhøj beskæftigelse, er det svært at se, hvordan danske virksomheder kan få flere i arbejde og dermed øge skattegrundlaget, skriver mediet F5.
Netop det spørgsmål er med til at skabe nye alliancer i dansk politik. Det var tydeligt ved et valgmøde med HORESTA som arrangør for erhvervslivet, hvor Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet stod i et ringhjørne, mens Venstre og de Radikale stod i et andet. Ikke så overraskende vil finansminister Kristian Jensen (V) øge arbejdsudbuddet og fjerne bureaukratiske benspænd for virksomheder.
“Det er jo tudetosset, at vi holder fast i nogle regler, som ingen mening giver. Regler som at man skal have en dansk bankkonto til udbetaling af løn, selvom man kun skal arbejde her i ganske kort tid. Eller kravet om at man skal tjene 420.000 kr. (kendt som beløbsgrænsen, red.), selvom man sagtens kunne sænke den uden, der kommer løntrykkeri”, siger han ved en valgdebat arrangeret af HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Topkokke fra hele verden samles i København til nyt gastro-event
23-01-2026
-
Hotels Holding opruster med nyt hotel i København
23-01-2026
-
Avinor: Oslo risikerer at blive overhalet af Københavns Lufthavn
23-01-2026
-
Køge udbyder byggegrund med hotel som topprioritet
23-01-2026
-
Ny hoteldirektør skal styrke Rungstedgaards konferenceprofil
23-01-2026
-
HORESTA i DR P4 Syd: Ny lov om korttidsudlejning løser ikke problemet
23-01-2026
-
Stikprøvekontrol: Mange køkkener får påtaler for udstyr og hygiejne
23-01-2026
-
New York Times-omtale sender bookinger i vejret på Møn
23-01-2026