Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Odense er måske bedst kendt som H.C. Andersens fødeby. Men Odense er også street food, festivaler og havnebad.

I disse år investeres der for 40 milliarder kroner i udviklingen af Danmarks tredjestørste by. Gamle torve genetableres, og nye byrum skyder op. Også turismen får et løft med investeringer på tæt på en milliard kroner i blandt andet nye hotel- og konferencefaciliteter og et eventyrhus om H.C. Andersen, som står færdigt i 2021.

”Der investeres historisk mange penge på at transformere Odense til en moderne storby. Udviklingen betyder, at det bliver en helt anden oplevelse at besøge Odense, og allerede nu er der meget nyt at opleve i byen. Det vil vi gerne fortælle turisterne,” siger specialkonsulent Søren Brønserud, VisitOdense.

Sammen med VisitDenmark har Odense udviklet kampagnen ”Moments in Odense”, som netop har som mål at vise det hyggelige, lokale liv, festivalerne og ikke mindst, selvfølgelig H.C. Andersen.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind