Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

VM i Ishockey kommer igen til Danmark skriver Standby.dk.

”Det vil selvfølgelig betyde rigtig meget for turismeomsætningen i Danmark, at verdensmesterskabet i ishockey vender tilbage i 2025. Men fordi vi skal dele med Sverige, får Danmark ikke det fulde event; men da Danmark sidste år for første gang var vært for VM-slutrunden gav det en beregnet ekstra omsætning indenfor turisme på omkring 900 millioner kroner – heraf kom  700 millioner fra udenlandske tilrejsende.”

Det siger direktør i Sport Event Danmark, Lars Lundov, til STANDBY.dk efter den store sportsnyhed om, at Danmark – sammen med Sverige – skal huse VM-slutrunden i ishockey på nogle endnu ikke fastsatte datoer i 2025. Danmark får den ene af de to puljer, den anden spilles i Sverige.

Se også

København sikrer flere millioner til store events

Københavns Kommune vil fastholde muligheden for at tiltrække store begivenheder til hovedstaden efter 2030. Budgetaftalen for 2027 tilfører flere midler til megaeventpuljen og Copenhagen Sprint, mens kommunen også ser på nye eventarealer og turismeindsatser.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind