Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der var stor optimisme hos køkkenchef Andreas Busk, da Bindslev Hotel slog dørene op med tre nye forpagtere i november 2018. Efter et halvt år er det imidlertid slut. Hotellet lukkede og slukkede tidligere på måneden, og hotellet er nu under konkursbehandling, skriver Nordjyske.
”Jeg har ikke så meget at sige. Det er ikke muligt at tjene penge på restaurant- og hoteldrift i Danmark, og så bliver det ikke nemmere, når samarbejdspartnere stikker halen mellem benene”, siger køkkenchefen Andreas Busk, der henviser til, at der i løbet af det halve år har været udskiftning i ejerkredsen.
Allerede efter den første måned trak Rasmus Rasmussen sig fra samarbejdet. Han blev afløst af Stine Bilstrup, der er forpagter af Pub Corallen i Bindslev. Ved den lejlighed købte det nye trekløver, Andreas Busk, Stine Bilstrup og Søren Nielsen hotellet. Siden har Andreas Busk så overtaget hele ejerskabet. Konceptet var fra starten klassisk dansk mad og smørrebrød, samt udlejning af de ni værelser på hotellet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Krogs Fiskerestaurant bygger videre på over 100 års historie
03-09-2026
-
HORESTA glæder sig over momsafklaring for takeaway: Nu skal restauranterne med
03-09-2026
-
HORESTA: Markant reduktion af udeserveringsgebyret er en stor sejr for København
03-09-2026
-
Sidste frist: Tilmeld dig det kollektive søgsmål mod Booking.com
03-09-2026
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Restauranter risikerer at stå uden for lavere moms
03-09-2026
-
Vedtaget: Lavere gebyr for udeservering i København
03-09-2026
-
Optimeet-messen satser mere internationalt i 2027
03-09-2026
-
Københavns Lufthavn sætter ny sommerrekord
03-09-2026
-
Fyn får bedste turismehalvår i flere år
03-09-2026
-
Destination Limfjorden skal finde ny direktør
03-09-2026