Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Peer H. Kristensen tiltræder som adm. direktør i Aarhus Lufthavn, hvor han har været medlem af bestyrelsen siden 2015 sideløbende med sit job som administrerende direktør for VisitAarhus, skriver Check-in.dk.

Den østjyske lufthavn har ambitioner om at vokse fra 500.000 til 1,5 millioner passagerer i løbet af de kommende fem år.

”Aarhus Airport har påbegyndt en omfattende turnaround, der har sendt lufthavnen på vækstrejse. Potentialet er fortsat enormt, og derfor er der lagt en ambitiøs vækststrategi, som jeg ser frem til at realisere sammen med den nye bestyrelse. Jeg er meget glad for den tillid, der ligger i, at jeg nu skal lede indsatsen for at indfri potentialet,” siger Peer H. Kristensen.

Hotelkæder udvider kraftigt i Aarhus

Flere hotelprojekter skyder frem i Aarhus, hvor både nye aktører og etablerede kæder øger kapaciteten markant. Særligt i Sydhavnskvarteret samler udviklingen sig med flere åbninger de kommende år.

Nyt navn og ny direktør på Aarhushotel

Tidligere Helnan Marselis Hotel skifter navn og får ny direktør efter ejerskifte. Den nye ledelse vil styrke gæsteoplevelsen og udvikle hotellets profil.

Log ind