Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere danske hoteller har fokus på bæredygtigheden i den daglige drift. De benytter grøn energi, genanvender vand og affald, undgår madspild og arbejder målrettet på at opnå anerkendte miljømærker som Green Key, skriver Politiken.
Blandt dem Sinatur. Hotelkæden var den første i verden, der fik certificeringen Green Key. De har netop fremlagt deres ambition om at blive den første CO2-positive hotelkæde i 2030. Det betyder, at hotelkæden vil producere mere energi, end den forbruger.
”Det gør vi ved at investere mere i vedvarende energi, blandt andet vindmøller og solceller. Desuden benytter vi grundvand til fjernvarmen”, fortæller Kari Brandsgård, direktør for Haraldskær Sinatur Hotel & Konference i Vejle.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Årets Kok vælger enkel mad derhjemme
12-02-2026
-
Rekordår for overnatninger i Danmark
12-02-2026
-
Sunset-topchef vil styrke fokus og drift
12-02-2026
-
Stærkere salg end ventet hos McDonald’s
12-02-2026
-
Calum køber historisk hotel i Aalborg
12-02-2026
-
Jobopslag deler branchen
12-02-2026
-
Langeland satser på cykelturisme i 2026
12-02-2026